VELIKONOČNÍ PLAVBY

Od 30. 3. 2018 do 2. 4. 2018

Plavby objednávejte na:

tel.: 605 218 018

mail: info@voroplavba.cz

naše ceny

pravidelné plavby
450 czk/ osoba
nápoj v ceně lodního lístku

jízdní řád plaveb zde

objednat online
plavba se snídaní
490 czk/ osoba
snídaně v ceně lodního lístku

odjezd v 8:30 hodin

objednat
zimní plavba
350 czk/ osoba
teplý nápoj v ceně lodního lístku

jízdní řád plaveb zde

objednat
plavba s večeří
690 czk/ osoba
večeře v ceně lodního lístku

odjezd v 19:30 hodin

objednat
plavby na objednávku
od 2.500 CZK/ vor
speciální služby nabízené k plavbám zde

čas vyplutí na objednávku

objednat

Nejstarší písemné zmínky dokládající plavení dřeva pomocí vorů v jižních Čechách pocházejí již z první třetiny 12. století, ale první zmínky o plavení dřeva se vztahují až k nařízení Karla IV. o jezech a clech z roku 1366.

HISTORIE

Teprve 16. století přináší další materiál týkající se jak plavení dřeva v nesvázaném stavu (typické pro horní tok řeky Vltavy), tak samotné voroplavby, která vyžadovala určitý průtok vody a byla proto využívána většinou až na středním a dolním toku Vltavy. V 16. století se plavba stala jednoznačně nejlacinějším způsobem dopravy, jehož důležitost zvyšovala rostoucí spotřeba stavebního dřeva, obchod se solí a ostatním artiklem. Voroplavbu jako typickou součást života obyvatel kolem Vltavy (nejen této řeky, plavilo se tehdy i po menších tocích, jako např. po Lužnici či Otavě) ztvárnil i autor známých vyobrazení renesančních měst J. Willenberg, když na vedutu nedaleké Bechyně přikreslil také několik vorů.

 

Od roku 1562 se Český Krumlov stal prvním vltavským vazištěm. Další rozmach přinesl rok 1575, kdy se plavba stala zcela svobodnou, bez ohledu na stavovskou příslušnost či majetek. Vzrůst významu voroplavby této doby dokládají též zmínky o existenci plaveckých cechů, jejichž patronem a ochráncem byl sv. Prokop nebo sv. Mikuláš, nebo nejstarší dochované normy určující velikost jednoho “vltavského pramene” (šířka pramene se pohybovala kolem šesti metrů).

 

Závažné úpravy toku Vltavy přinesla třicetiletá válka (návrhy strahovského opata Kryšpína Fuka – 1585 – 1653) a pak především 18. století, na jehož počátku se znovu objevily staré návrhy na spojení Vltavy s Dunajem a v jehož průběhu bylo vypracováno několik navigačních patentů a právních norem upravujících plavební režim. Důvodem vzrůstajících snah po splavnění horní Vltavy, propojení povodí Vltavy a Dunaje a laciné dopravě dřeva do Vídně a do Prahy, byl chronický nedostatek dřeva ve velkých městech. Nejvýznačnější počin této doby – stavba Schwarzenberského plavebního kanálu (postaven v letech 1787 – 1789, dokončen proražením tunelu pod Jelením v roce 1821) – je spjat se jménem schwarzenberského projektanta Josefa Rosenauera (1735 – 1804).

 

Další zintenzívnění obchodu se dřevem přinesl rok 1823, kdy Schwarzenberkové obdrželi privilegium k plavbě dřeva do ciziny. Výnosný export jihočeského dřeva kulminoval během 2. poloviny 19. století, kdy se úpravy vodních toků omezily jen na udržovací práce, neboť železnice téměř zatlačily lodní dopravu a pro voroplavbu dostačoval dosavadní stav.

 

Po první světové válce, a především v době hospodářské krize, byl rozsah voroplavby výrazně omezen a poslední vory projely Prahou v roce 1947. Poté se voroplavba provozovala na Vltavě pouze v místním měřítku do roku 1960. Do současnosti se nedochoval ani svérázný folklór kdysi dobře placených plavců ani plavecké názvosloví.

o plavbách

JÍZDNÍ ŘÁD

TERMÍNY PLAVEB 15. 5. – 30. 6., 1. 9. – 31. 10.

10:30, 12:30, 14:30, 16:30 a 18:30

 

TERMÍNY PLAVEB  1. 7. – 31. 8.

10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30 a 18:30

 

VEČERNÍ PLAVBY

16. 6. – 21.7.     21:00
22. 7. – 18. 8.   20:30
19. 8. – 31.8.    20:00

 

ZIMNÍ PLAVBY – ADVENTNÍ A VÁNOČNÍ 25. 11. – 6. 1.

14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00 a 16:30

 

MIMO TERMÍN

na objednávku

DÉLKA PLAVBY

Délka plavby na voru je 50 minut. Za necelou hodinu obeplujete celý meandr centra Českého Krumlova.

Při objednání celého voru lze dobu plavby prodloužit, či zkrátit.

TRASA PLAVBY

PRAVIDELNÁ PLAVBA

Plavba začíná v přístavišti Parkán – Myší Díra, v nejužším bodě meandru Českého Krumlova naproti městskému parku. Dále pokračuje kolem Českého Krumlova po vltavském koridoru vstříc klenotům města. Z řeky získáte jedinečný pohled například na Kostel svatého Víta a bývalou jezuitskou kolej, Rybářskou ulici a v neposlední řadě hradní komplex. Plavba končí u Pivovaru Eggengberg, nedaleko centra města.

 

SPECIÁLNÍ PLAVBA

Plavba začíná v přístavišti Parkán – Myší Díra, nebo v přístavišti Krumlovské Benátky – most dr. E. Beneše. Trasa a konec plavby se přizpůsobuje přání klienta.

 

mapa voroplavba český krumlov vyhlídkové plavby na vorech

JAK PLAVBU KOUPIT

Plavbu na voru si můžete koupit buď v informačním centru města Český Krumlov nebo přímo na voru* v Myší Díře.

Pro jistotu místa doporučujeme plavbu objednat pomocí rezervačního formuláře, který naleznete zde. Nebo telefonicky na +420 605 218 018

*platbu na voru lze provést pouze v hotovosti

DĚTI NA VORU

Děti máme rádi a jsou na voru vítány a to už od 1 roka života. Máme pro ně připravené i malé záchrané vesty, díky kterým se o ně nemusíte vůbec bát.

Děti do 5 let si jízdu vychutnají dokonce zdarma!

MAZLÍČCI NA VORU

Berete své mazlíčky na dovolenou do Českého Krumlova? Nebojte se, na voru se svezou s vámi a ještě k tomu zadarmo! Jen prosíme o sdělení předem, děkujeme.

SLUŽBY NA OBJEDNÁVKU

SVATBA

Rádi byste svatbu jako žádnou jinou, takovou, která se navždy zapíše do paměti vás a vašich blízkých? Připravíme pro vás svatební plavbu na voru na míru. Nebude chybět slavnostní jídlo a pití, hudba a cokoliv dalšího, na co si vzpomenete.

 

GRILOVÁNÍ A OBČERSTVENÍ

Okořeňte si plavbu pořádným kusem masa na grillu nebo občerstvením dle vašich představ. Plavby s grilem rádi připravíme pro rodinné oslavy i velké firemní akce.

 

NÁLODNÍ DIVADLO

Nestačí vám kulturní zážitek v podobě panaromat města Český Krumlov? Rádi vám plavbu obohatíme o pořádnou kulturní vložku v podání tzv. Nálodního divadla, které vám přiblíží historické události z českých dějin či příběhy významných krumlovských osobností.

 

HUDBA

K dobré zábavě patří i kvalitní hudba. Rádi zajistíme živou hudbu přímo na voru.

REZERVACE CELÉHO VORU

Chcete si vychutnat Český Krumlov na voru v soukromí, či plánujete firemní nebo skupinovou akci? Využijte objednání celého voru!
Rádi vám připravíme plavbu podle vašich snů. Nic pro nás není překážkou, ať už je to přizpůsobení délky plavby, občerstvení, hudba nebo kvalifikovaný průvodce. Vítáme každý nápad, který ozvláštní plavbu a vytvoří vám nezapomenutelný zážitek.

Pro rezervaci nás prosím kontaktujte zde.

GALERIE

Načerpejte atmosféru vyhlídkových plaveb!

X

6

5

4

3

2

1

o nás

Vory jsou naše
srdeční záležitost.

nadšení

Naše práce je i naše hobby a to se odráží na našich službách, které děláme s láskou. Jsme voraři tělem i duší.

jistota

Naši voraři jsou zkušení vodáci, kteří jsou na vodě jako doma. Zaručí vám bezpečnou a klidnou plavbu podle vašich představ.

flexibilta

Jsme kreativní a flexibilní. Rádi vyhovíme každému požadavku a přání. Vítáme nové výzvy a nápady.

místo

Český Krumlov je město s dechberoucími místy, které se vám na vždy uloží do těch nejlepších vzpomínek.

náš tým

zavolejte nám:

605 218 018

adresa:

Parkán 1, Český Krumlov

kontakt

Buďte ve spojení. Neváhejte nás kontaktovat.

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

VOROPLAVBA.CZ, s.r.o.

Parkán 1

Český Krumlov